English

Ertuğrul Günay

TBMM

İzmir Deputy, Former Minister of Culture and Touri
Ordu'da doğdu (1948); İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi(1969).
Ordu'da avukatlık yaptığı sırada, CHP'nin 50.Yılında açılan bir yazı yarışmasında "Devlet Partisinden Halk Partisine" başlıklı yazısıyla 'birincilik' ödülü aldı.
1977 Genel Seçiminde "en genç milletvekili" olarak TBMM üyesi oldu. 12 Eylül askeri darbesinden sonra bir süre gözaltında ve tutuklu kaldı.
Darbe döneminin ardından -milletvekili olmadan- SHP ve CHP'de yönetim görevlerinde bulundu. 90'lı yıllar boyunca Parti yönetimiyle süren görüş ayrılıkları, 2004'te Genel Merkezin kararıyla kesin ayrılığa dönüştü.
2007 ve 2011 Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili seçildi. Eylül 2007- Ocak 2013 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. 17 Aralık 2013 Sonrası gelişen olaylarda Hükümetin tutumuna karşı çıkarak istifa etti. Halen, siyasi çalışmalarını İzmir bağımsız milletvekili olarak sürdürmektedir.
Kültür ve sanat alanlarındaki çalışmaları nedeniyle, Akdeniz, Hatay/Mustafa Kemal,  Adıyaman, Pamukkale ve Rusya Saint Petersburg Devlet Üniversitelerince "Onursal Bilim Doktoru" ve Uludağ Üniversitesi ile Moskova Kültür ve Sanat Üniversitesi tarafından "Onursal Profesör" ünvanlarına layık görüldü.
Çalışmaları, aynı nedenlerle, Macaristan Cumhuriyeti, Avusturya Cumhuriyeti, Belçika Krallığı ve Hollanda Krallığı tarafından devlet nişanlarıyla ödüllendirildi.

Yayınlanmış iki kitabı vardır; evli, iki çocuk babasıdır.

Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izniyle düzenlenmektedir.