English

Deniz Ünsal

Bilgi Üniversitesi

Yrd.Doç.Dr
1972 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. Lisans eğitimini 1994 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde bitirdikten sonra, Belçika'da Katholieke Universiteit Leuven'de Avrupa Çalışmaları ve daha sonra Sosyal ve Kültürel Antropoloji yüksek lisans programlarını, 2004'te Columbia Universitesi'nde Kültürel Antropoloji doktora çalışmasını tamamladı.

2001-2004 yılları arasında Amsterdam'da KIT Tropenmuseum'da asistan küratör olarak çalıştı. 2004-2005 arası İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde sergi koordinatörlüğü yaptı. 2005'ten bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyesidir. Akademik çalışmalarının yanında çeşitli müze, sergi ve kültür mirası projelerinde araştırma, küratörlük ve sergi planlaması alanlarında danışmanlık vermektedir.

2010'dan bu yana danışmanlık yaptığı müze projeleri: Troya Müzesi Projesi (2011, Yalın Mimarlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı), Ekomüze Zavot: Kars Peynir Müzesi Projesi (2012, Boğatepe Doğal Yaşamı Destekleme Derneği), Mersin Arkeoloji Müzesi Projesi (2013, MEFA Mimarlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı), Arnavutköy Hadımköy Müzesi Projesi (2013- , Arnavutköy Belediyesi.).

Kültür Mirası alanında tamamladığı araştırmaları: Diyarbakır Tarihi Sur Burçlarının Çevresi ile Birlikte İşlev Tespit Çalışması ve Raporu, (2013, Dr. Yıldız Salman ile birlikte, Diyarbakır Alan Yönetimi Başkanlığı). Ünsal'ın müzecilik ve kültür mirası alanında çeşitli yayınları mevcuttur.

Bu fuar 5174 sayılı kanun gereğince Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) izniyle düzenlenmektedir.